Višne sú nielen zdravým ovocím, ale navyše aj príjemne chutia. Ich skvelá kyselkavá chuť nás v lete príjemne osvieži a dodá telu potrebné vitamíny. Navyše vďaka melatonínu, ktorý višne obsahujú, sa nám bude lepšie spať….
Účinky višní:
Višne pomáhajú s vylučovaním kyseliny močovej (priaznivo ovplyvňujú liečbu dny). Doporučujú sa ľuďom so srdcovou arytmiou, s poruchami štítnej žľazy, pôsobia protizápalovo, pomáhajú pri zápche a šťava z višní stimuluje imunitný systém, znižujú horúčku, posilňujú kapilár, sú zdravé pre naše kosti a zuby, pre správnu funkciu nervov, podporujú krvotvorbu a dýchanie buniek, pomáha pri vylučovaní vody z tela.
Bojuje proti parodontóze a artritíde, znižuje krvný tlak, nadváhu, pomáha pri chudokrvnosti, podporuje zdravý vývoj pokožky.
Višňové stopky sú výrazne močopudné, pomáhajú pri močovom piesku a opuchoch.
Višne obsahujú:
jód
draslík
vápnik
80 % vody
vitamín C
vitamín E
vitamín B
karotén
železo
horčík
fosfor
zinok
triesloviny
minerálne látky
melatonín potrebný pre pokojný spánok
Pestovanie višní:
Plané višne pochádzajúce z Malej Ázie sú menej náročné na pestovanie ako klasické domáce višne. Tak ako višne, aj čerešňe i jahody zaraďujeme medzi prvé letné ovocie v záhradke, avšak višne dozrievajú v mesiaci jún – júl.
Potrebujú vhodnú pôdu s kompostom či kravským hnojom i vápno.
Stromčeky sa vysádzajú na záhradu na jeseň alebo na jar. V jari nezabudnite na orezanie stromčeka a zálievku. Tam, kde sa darí marhuliam, darí sa i višniam.
Využitie višní:
Višne sú najlepšie čerstvé z hľadiska vitamínov i chuti. No môžu sa sušiť podobne aj ako hrozienka.
Z višní sa môžu urobiť rôzne kompótiky, džemy, marmelády, malinovky, šťavy, do koláčov a iné.
Uskladňovanie višní:
Najlepšie je uchovávať višne na suchom, chladnom a tmavom mieste, alebo v chladničke, kde musíme dávať pozor, aby sme ich nedali napríklad medzi syr, či iné aromatické potraviny, pretože potom preberajú ich pach.
Nutričné hodnoty čerstvej 1 višne cca 6 g:
Energia: 209 kJ
Tuk: 4,4 g
Bielkoviny:0,8 g
Sacharidy: 12,6 g