Zdravé kešu oriešky a receptíky z nich

kešu oriešky biostravaTieto zdravé oriešky sú vlastne semená tropického stromu ľadvinovníka západného Anacardium occidentale, ktorý pochádza z Južnej Ameriky (Brazílie )Domáci obyvatelia si ho cenia pre jeho drevo .Pre jeho skvelé vlastnosti sa pestuje v podobne klimatických oblastiach, napríklad v Indii. Najviac sa o jeho rozšírenie zaslúžili portugalský moreplavci v 16 storočí. Tento užitočný strom rozšírili do Indie, Afriky a dokonca aj do Indonézie. Jeden strom môže vyprodukovať až 50 kg kešu orieškov za rok.

Tento strom je známy vďaka svojim plodom, ktoré dostať kúpiť aj v slovenských obchodoch. Tieto oriešky sa nachádzajú v jednom plode, ktorému sa hovorí kešu čo v preklade znamená jablko.

Kešu oriešky si môžete zakúpiť i tu:

Účinky kešu orieškov

 Oriešky našli uplatnenie v medicíne: Ide hlavne o látku zvanú kardol so semienok, má dezinfekčné účinky a pôsobí protireumaticky.
Mimo použitia v zdravotníctve ho pridávajú na drevo ako ochranu proti termitom. Kardol sa pridáva tiež do farbív, lakov a insekticídov.Kešu oriešky sú veľmi zdravé no predsa už spomínaný kardol sa musí odstrániť (spracovaním sa odstraňuje) , pokožka pri dotyku sčervenie. Odstraňuje sa tepelnou úpravou,čo navyšuje cenu orieškov.
 
Kešu obsahujú veľa dobrých tukov cca 45% nutričných hodnôt tvoria zdravé tuky ktoré obsahujú omega mastné kyseliny, ktoré znižujú krvný cholesterol.
 
Oriešky tiež obsahujú Zea – xantín ,dôležitý antioxidant , ktorý sa vstrebáva do sietnice v oku a plní ochrannú funkciu pri filtrovaní svetla .
 
 Podobne ako lieskové oriešky o ktorých som minule písala posilňuje nervovú sústavu znižuje podráždenosť , depresie , nervozitu. Dodáva psychickú energiu pre ťažké životné situácie.zdravé recepty biostrava
Ak chceš dobré palivo pre mozog ber tieto kešu oriešky. Zlepšia ti pamäť, to sa hodí študentom ,deťom aj starším. Tých udržujú čipernejšími a predlžujú život.
 Podporujú regeneráciu svalstva vďaka minerálom vitamínom a bielkovinám (cca 15 gramov) ktoré obsahujú. Pomáhajú zotaviť svaly po ťažkej práci alebo tréningu. Tiež blahodarne pôsobia na CNS (centrálny nervový systém)po ťažkých tréningoch môže byť podráždený a to sa prejaví na zníženej výkonnosti , zvýšený obsah horčíka a iných minerálov v kešu orieškach pomáha CNS regenerovať.
 Dobré účinky na tráviacu sústavu su samozrejmosťou oriešky sa dobre trávia a obsahujú vlákninu (3gramy) ktorá „pozamätá nečistoty v črevách“
 
 Tiež chráni organizmus ako celok. Obsahuje antioxidanty z ktorých najvýznačnejší je glutatión, ktorý patrí medzi najsilnejšie v ňašom tele.
 
Ak chceme zdravo schudnúť kešu oriešky pomáhajú udržať metabolizmus v chode , síce obsahujú veľa tuku no jedná sa o zdravý tuk, jedine prílišná kombinácia zo sacharidovými jedlami by však mala za nasledok priberanie. Oriešky sú však dobrá zásobáreň vitamínov a minerálov ktorých v diéte nebýva dostatok.
 Tiež majú pozitívny vplyv na pokožku.
 
čo obsahujú kešu orieškyČo obsahujú kešu oriešky ? ( nutričné hodnoty )
 
Bohato zastúpené minerály v kešu orieškoch sú mangán , draslík , meď , železo , horčík , zinok a selén ten napríklad podporuje antioxidant glutation. Zinok podporuje vývoj spermií , trávenie, je spolu s mangánom dobrý pre CNS.
 
Vitamíny ako sú kyselina pantoténová (vitamín b 5),niacín, riboflavín, tiamín pyroxid vitamín(B6) tieto vitamíny pomáhajú k lepšiemu využitiu bielkovín , pre športovcov platí že ak sa lepšie využijú bielkoviny tak sa zrýchli regenerácia a nárast svalov.
Prospešné kyseliny v kešu orechoch sú kyselina olejová (obsiahnutá v tukoch),kyselina linolová, kyselina pantoténová.
Nutričné hodnoty v 100 gramoch kešu
Voda 1.8 g
Energetická hodnota 575 kcal 2403 kJ
Bielkoviny 15 g
Sacharidy 32.69 g
Tuk 45 g
Vláknina 3 g 12.5
Minerálne soli 4 g
 
 
skladovanie kešu orieškov bioSkladovanie kešu orieškov : skladujeme ich pri teplote do 25 stupňov celzia a a vlhkosti do 75%.Najlepšie na tmavom mieste kde nemá prístup slnečné žiarenie.
 
Využitie kešu orieškov receptíky:
 
Kešu pomazánka – Kešu oriešky cca 50 g necháme na pol hodinu namočené namočené vo vode potom pridám petržlen 80g , pol strúčika cesnaku , limetku , tymián , stopkový zeler 50 g , Cherry rajčinky 50 g pridám pol deci vody a všetko rozmixujem a môžem natrieť na chlebík.
 
 
 Recept na sladkú ryžu 2 hrsti sladkej ryže, 100g kešu orieškov , ovocia podľa chuti.
Ryžu preperiem v studenej vode , dám do tlakového hrnca , pridám kešu orechy , štipku soli a 4-5 hrnčekov vody . Varím cca 60 minút.
 
 Ďalšie využitie kešu v kuchyni
 
 V Indii z nich robia rozmanité jedlá napríklad dusené mäso, jedlá zo zeleniny alebo jahňacieho karí. Kešu sú tiež výborné do koláčov a do domácich sušienok , sú dobré zdravé spestrenie šalátov..
 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


7 × = šesťdesiat tri