Zeler pre chudnutie a proti zápche

zeler pre zdravieZeler sa považuje za prírodné afrodiziakum, pomáha zbavovať telo rôznych škodlivých toxínov, odstraňuje nadbytočnú kyselinu močovú, podporuje tvorbu žlče, zároveň chráni pred vznikom žlčníkových kameňov.

 

Čo obsahuje zeler

Zeler obsahuje vyše osemdesiat rôznych , zdraviu prospešných , vitamínov a minerálov . Obsahuje veľa vitamínu C, B – komplex, vitamíny A , E a K.

Minerály: fosfor, vápnik, draslík, zinok, horčík a železo.

Zelerové listy obsahujú veľa vitamínu A a  korene zase veľa vitamínu B1 , B2 , B6 a C, draslík, kyselinu listovú, horčík, vápnik, železo, fosfor, sodík a aminokyseliny.

Zeler pre zdravie:

Zeler pomáha znížiť apetít a chuť na sladké či mastné jedlá, pomáha chudnúť a zlepšuje metabolizmus.

Vedci zistili , že zeler obsahuje látku , ktorá reguluje hormóny u oboch pohlaví. Džús zo zeleru zvyšuje plodnosť, odstraňuje frigiditu a bojuje proti impotencii.

 

Zeler pomáha ľuďom trpiacim zápchou, pomáha i pri metabolizme a dokonca je verným pomocníkom pri chudnutí, pretože obsahuje málo kalórií.  Ďalej zeler pomáha znížiť vysoký krvný tlak, je močopudný , zlepšuje prácu obličiek a ukľudňuje nervy, znižuje hladinu cholesterolu,  znižuje i riziko vzniku rakoviny žalúdka a hrubého čreva, obsahuje zložku, ktorá napomáha k uvoľneniu svalov okolo tepien a rozširuje cievy, čím dochádza k lepšej cirkulácii krvi, pomáha detoxikovať.

Využitie zeleru:

Zeler využívame vlastne len vo forme akéhosi korenia či dochutenia jedla, pretože sčasti dokáže nahradiť soľ.

Výborne sa hodí do rôznych šalátov, nátierok, polievok alebo môj dobrý kamarát mi poradil nakrájať si zeler na plátky a vysmažiť si ho, pokiaľ možno na grile. Alebo ho jesť surový. Ak chceme jesť zeler strúhaný, trebá pridať pár kvapiek citrónovej šťavy, pretože inak zeler sčernie. Pri varení nestráca svoje cenné vitamíny.

účinky zeleru

Zelerová šťava sa považuje sa skvelý života budič, preto na začiatku a na konci dňa by sme si mali dopriať pohárik zelerovej šťavy zmiešaný s jablčnou šťavou.

 

Zeler i v kozmetike

Pleťová maska pozostávajúca zo zeleru, výborne očistí našu pleť na tvári a dodá nám pocit sviežosti.

Postup na prípravu pleťovej masky zo zeleru:

Kúsok zeleru si očistíme a nastrúhame si ho čo najjemnejšie za dve malé lyžičky. Oddelíme si žĺtko od bielka a žĺtko pridáme do nastrúhaného zelera. Dobre pomiešame a aplikujeme na dobre umytú tvár. Takto si necháme približne štvrť hodiny masku pôsobiť na tvári a nakoniec ju opláchneme vlažnou vodou.

 

Nutričné hodnoty zeleru:

Energia: 205 kJ

Tuky: 0,3 g

Bielkoviny: 1,7 g

Sacharidy: 9,9 g

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


4 + deväť =