Marhuľky a ich účinky

marhule obsahujuTeraz v  júni už začínajú byť prvé marhuľky. Pre toho, kto by ich nepoznal, jedná sa o chutné a zdravé ovocie , mimochodom nájde sa niekto kto by nepoznal marhule ? 🙂

Pôvod a rozširovanie marhúľ.

Marhule pochádzajú pravdepodobne z Číny, kde toto ovocíčko divo rastie v prírode. Pravdepodobne sa rozšírilo do Indie, kde sa toto ovocie zapáčilo Alexandrovi Veľkému a ten ho priniesol do Európy. Odtiaľ sa marhule dostali do Rímskej ríše, aby napokon sa rozšírili takmer po celej Európe v teplých a miernych oblastiach. No jej púť tu neskončila. Kolonizátori ju priniesli do Ameriky, kde sa jej veľmi darí v oblastiach Kalifornie , Mississipi. Nakoniec ju americký astronauti vzali aj na mesiac.

Učinky marhúľ

Toto ovocie kombinuje skvelú chuť s blahodárnymi účinkami pre zdravie človeka. Je to obľubené ovocie môjho dedka má 88 rokov. Keď sa spomenie slovo marhuľa, vždy si na neho spomeniem, v záhrade ich má asi aj 30 stromov a všelijaké rôzne odrody.

Marhuľky pomáhajú spomaľovať stárnutie organizmu,obsahujú celú radu látok (antioxidantov) ktoré bojujú s voľnými radikálmi. Tie nenapádajú bunky a predžujú ich život.Posilňujú vlasy, pokožku a nehty. Poznám ženy, ktoré si natierajú pokožku tváre marhuľovou štavou alebo prikladajú marhule na tvár. Tvrdia, že im to pomáha udržať lepšiu pleť.Obsahujú veľa kyseliny listovej a kyseliny pantoténovej ktoré tie pomáhajú spomaľovať stárnutie.

sušené marhule

Zlepšujú zrak a sú prospešné pre oči. Zrak a oči máme iba jedni, tak si treba udržať ich čo najlepšie a najdlhšie. Vitamín A obsiahnutý v marhule pozitívne účinkuje pre zdravie očí. Marhule sa odporúčajú v prípade suchých spojoviek, pri ich chronickom podráždení alebo svrbenie, strate ostrosti zraku v dôsledku atrofie šošoviek a pri šeroslepote.

Posilňujú imunitu chránia pred nachladnutím. Rada si ich beriem pri vodu ako osvieženie a na zahnanie hladu , no svojim obsahom vitamínov ma chránia pred nachladnutím, ak by voda bola trošku chladnejšia alebo ma nejako ofúklo, nech nestrávim tieto pekné dni doma. Tiež marhule pomáhajú telu bojovať proti infekcii.

Čo sa týka krvného obrazu, tak sú tiež nápomocné: znižujú hladinu krvného cholesterolu liečia srdce a cievy podporujú tiež krvotvorbu (pomáhajú pri liečbe chudokrvnosti ) znižovat hladinu škodlivého LDL cholesterolu.

Ovocie je zásaditej povahy, čiže bráni prekyseleniu organizmu , alebo pomáha sa dostať z tohto stavu .

Pomáhajú aj nervom a nervovej sústave po konzumácií marhuľ , odporúčajú sa konzumovať pri únave , depresie, nervozite, a zníženej chuti do jedla. Je to vďaka veľkému množstvu minerálov.

Marhule sú skvelá prevencia pred zápchou, hlavne ak sa skonzumujú na raňajky, pretože majú dostatok vlákniny a očistne pôsobia na hrubé črevo , sú skvelou prevenciou proti rakovine hrubého čreva.marhule pre zdravie eshop cena

Ak chudneš, tak marhule ti pomôžu zahnať hlad , pretože obsahujú veľké množstvo vody a málo kalórií . V 100 gramoch majú len 55 kalórií. Hodia sa do diéty pre ľudí, ktorí majú zlý krvný tlak.Odporúčam ich jesť v prvej polovici dňa, pretože dodajú telu potrebné živiny, ktoré mu chýbajú, hlavne ak je v diéte. Častou príčinou ukončenia chudnutia je práve nedostatok vitamínov a minérálov, ktoré vedie k zléj nálade a dňom bez energie.sušené marhulky

Zdravé sú aj kôstky z marhúľ Obsahujú olej , vitamín B a železo. Kôstky z divých marhulí obsahujú vitamín B17 ten má protirakovinové účinky ako prevencia rakoviny je to super no objavujú sa aj informácie že pomáha ničiť rakovinové bunky , čo je na tom pravdy neviem.Olúpané semienka sa môžu pridavať do marhuľového džemu.

Nutričné hodnoty čerstvých marhúľ:

Bielkoviny: 1g

Sacharidy: 13.4g

Tuky: 0.3g

Vitamíny: provitamín A ,vitamíny skupiny B – B3, B5, B9 ,vitamín C ,
Kyselina listová ,Niacín.

Tri marhuľky za deň dostatočne pokryjú dennú potrebu vitamínu A. Práve pre obsah kyseliny listovej sú marhuľky vhodné pre tehotné budúce mamičky, aby sa dieťatko zdravo vyvíjalo. Najlešie je prijímať kyselinu listovú v prírodnej forme.

Minerály: železo (Fe) ,horčík (Mg) ,vápnik (Ca) ,draslík (K) ,fosfor (P) ,síru (S) ,kremík (Si) ,mangán (Mn) ,meď (Cu)

sušene marhule pre zdravieSkladovanie marhuliek

Čerstvá marhuľa vydrží pár dní. To je najväčšia nevýhoda tohoto ovocia, že nieje po celý rok ale prakticky len pár týždňov, v prípade že pestujeme rôzno-dozrievajúce odrody. Máme možnosti marhulky zavariť, sú skvelé v kompóte , mám ich rada ako prílohu k ryži no stratia tým všetky vitamíny.

Spôsob ako zachovať vitamíny v marhuliach je ich sušiť môže to byť dosť pracné no myslím že sa to vyplatí, máme tak na zimu skvelé ovocie s mhohými vitamínmi.Sušené marhule sú sladšie pretože neobsahujú vodu a majú vyššiu energeticku hodnotu, avšak aj tak sú veľmi zdravé.

Energetická hodnota sušených marhuliek:

1108 kJ  264 kcal

Krátky návod ako usušiť marhule

Marhuľky umyjem, pokrájam a odstránim kôstky , poukladám na plech (ktorý si predtým vysteliem) , suším na slnku 4-5 dní a potom ich dosuším v tieni.

Sušené marhule si môžeš zakúpiť aj v našom obchodíku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


× 5 = tridsať päť